تبلیغات
دیکته - 10 راهکار برای جلوگیری از بی نظمی در کلاس
دیکته
من ستایشگر معلمی هستم که به من اندیشیدن را بیاموزد نه اندیشه ها را.......
 
10 راهکار برای جلوگیری از بی نظمی در کلاس

این یکی از مواردی است که قلم زدن راجع به آن بسیار آسان تر از عمل کردن به آن است؛ البته همه ما مدام در ستیز با غیر قابل پیش بینی بودن عامل انسانی هستیم.

1- چند قانون رفتاری شفاف برای کلاس وضع کنید. در صورت امکان، دانش آموزان را در تهیه این قوانین شرکت دهید. هر چه بیشتر در آنها احساس تملک نسبت به این قوانین ایجاد کنید، احتمال قوی تری وجود دارد که دست کم سعی کنند از آنها پیروی نمایند.

2- هر رفتار خوب را بلافاصله با یک واکنش مثبت پاسخ دهید. با یک لبخند یا چند کلمه تعریف یا تشویق. ضمناً به همه اطمینان دهید که شما فوراً به هر عمل خوب ( حتی اگر از طرف دانش آموزانی که معمولاً بد رفتار هستند. ) انجام شده باشد، پاداش می‌دهید. آنها ممکن است واقعاً به بعضی از این گونه واکنش های مثبت، پاسخ دهند.
love angry blink confused thumbsup thumbsup thumbsup thumbdown thumbdown thumbsup thumbsup thumbdown thumbdown thumbdown mellow mellow cursing cursing


3- قبل از این که یک بی نظمی جزیی تبدیل به یک جرم بزرگ شود، به آن رسیدگی کنید. غالباً بهترین کار این است که بی نظمی های جزیی، حتی الامکان به صورت خصوصی، حل و فصل شوند. رو در رویی در انظار دیگران، توجه بیش از حدی را بر می‌انگیزد!

4- مجازات قانون شکنی را مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که این مجازات‌ها منطقی و عملی هستند.

5- از دانش آموزان انتظارات غیر منطقی نداشته باشید. ( البته آنها را خیلی هم دست کم نگیرید. ) خاطر جمع شوید که میزان تکلیف مناسب حال تمام شاگردان هر گروه باشد، و برای دانش آموزانی که با مشکل روبرو هستند، اهدافی دست یافتنی در نظر بگیرند. نوع برخورد خود را در صورت انجام یا عدم انجام تکلیف مشخص کنید. این کار مستلزم آن است که توانایی هر دانش آموز را بدانید، و برای آنها اهدافی منطقی در نظر بگیرید.

6- به دنبال نشانه‌ها بگردید. انعطاف داشته باشید. به محض این که احساس کردید درسی به خوبی پیش نمی رود، سرعت و یا موضوع آن را تغییر دهید. تغییر روش متناسب با واکنش دانش آموزان یک توانایی محسوب می‌شود نه یک ضعف!

7- اگر دانش آموزی نظم کلاس را بر هم می‌زند، هر چه سریعتر او را جابجا کنید. با این عمل نشان می‌دهید که متوجه بی نظمی شده اید، و به دانش آموز نیز فرصتی می‌دهید تا خود را جمع و جور کند.

8- برای فروکش کردن عصبانیت، مقداری وقت بدهید. اگر شما یا یکی از دانش آموزان از کوره در رفتید، چند دقیقه ای فرصت بدهید تا هر دو آرام شوید. شاگرد عصبانی را برای مدت کوتاهی از کلاس بیرون ببرید. این کار می‌تواند زمینه گفتن چیزی از این قبیل را ایجاد کند " متأسفم چنین اتفاقی افتاد. چه کار باید کرد تا از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری کنیم؟ "

9- علت رفتار ناشایست را بررسی کنید. با دانش آموزی که رفتار ناشایستی از او سر زده است در خارج از کلاس و به صورت خصوصی حرف بزنید و سعی کنید به دلایل این رفتار او پی ببرید. گاهی مواقع علل ( پس از مشخص شدن ) کاملاً قابل درک و گذشت هستند.

10- برای شاگردان کلاس تکلیف سرگرم کننده ای در نظر داشته باشید. این کار موقعی می‌تواند مفید واقع شود که احتیاج داشته باشید به اعصاب خود مسلط شوید، یا بخواهید چند دقیقه ای را با دانش آموزی که کار ناشایستی انجام داده است به تنهایی صرف کنید. یک تست شفاهی یا سرگرمی برای ده دقیقه آخر کلاس در نظر بگیرید، تا به عنوان پاداش به خاطر این کار که از کار آنها راضی بوده اید ( و یا یک فعالیت مفید را به پایان رسانده اند و نیاز به تنوع دارند. ) به آنها بدهید.


 
درباره وبلاگ

کارشناس آموزش ابتدایی
کارشناس ارشد ادبیات فارسی

مدیر وبلاگ : هاشمی

نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :